Başarılı insanların ortak 11 Noktası

0
149

Başarılı insanlar neden başarılı bunu hiç kendinize sordunuz mu? veya her başarılı insanların bir ortak noktası olduğunu düşündünüz mü? kesinlikle Fazlaca ortak noktaları vardır buyrun onları inceleyelim

1- Gün içinde randımanlı olmaya odaklanırlar, yoğun olmaya değil.

Çoğunlukla vaktin ruhundan, gün içinde yoğunluğumuz bitmiyor. Başarılı insanları herkesten ayıran birinci koşul: günün yoğunluğunu verime dönüştürebilmek. Gün içinde hepimizin sayısız kararlar alması gerekiyor ancak odaklanacağı şeyleri seçebilenler, herkesten her vakit on adım önde yürüyenler oluyor.

2- Erken uyanırlar.

Erken kalkan yol alır. Şehrin gürültüsü, sosyal medyanın cıvıltısı derken çoğu kez güne nasıl başladığımızı ve öğle yemeği zamanının nasıl geldiğini anlamıyoruz dahi. Ancak güne sadece bir saat erken başlamanın kafanızı nasıl pırıl pırıl yapacağını tecrübelemeden bilemezsiniz. Hem de belki de sabah 5’te kalkarak bir günde iki gün yaşamaya bile başlayabilirsiniz: Bunu pratiğe dökenlerden biri tanıdık bir isim; Ferrarisini Satan Bilge

3- Meditasyon yaparlar.

Sabah erken, öğlen arasında veya gecenin bir zamanı. Meditasyon, şayet onu gözünüzde büyütmezseniz, giderek alışacağınız muhteşem bir pratiktir. Hem de başarılı insanların zihinlerini en iyi şekilde yönetebilmesinin de başlıca kaynaklarındandır.

4- En iyilerle çalışmaya odaklanırlar.

En iyilerle bir arada olmak demek karşılıklı olarak daimi beslenebilmek demek. Fizik ve Kimya dallarında iki Nobel sahibi Madam Curie’nin eşiyle paylaştığı iki ehemmiyetli şey, ilk Nobel’i ve laboratuvarı. Çalışkanlıklarıyla bilinen bu iki bilim insanının büyük kızlarının da Nobel sahibi olduğunu ilave edelim. Bu da işlerinin en iyisi olup işlerini ihtirasla yapanların, gelecek kuşaklara nasıl da iyi örnek olduklarının bir gerçeği.

5- Bedenlerine iyi bakarlar.

İyi beslenme, her gün hareket etme ve iyi uyku. Bedenimize yeterince iyi bakmazsak, başarılarımız nasıl devamlı olabilir? Üstelik son yapılan araştırmalar gösteriyor ki uyku balansımızın beyin sıhhatimizle ciddi bir irtibatı olabiliyor.

 6- Balanslı bir hayatları vardır.

Muvaffakiyet her ne kadar daimi para kazanmak, ışıl ışıl bir kariyerle parlamak gibi dursa da aileye ve sevdiklerine yeterince vakit ayırmadıkça gittikçe solan bir niteliğe de sahip. Üstelik mola vermeyi bilmek, bilgeliğin de bir göstergesi.

7- Gözleri pozitif olandadır.

Daimi işin eksik yanlarını görmek de bir yere kadar. Günün nihayetinde eksiklikleri bir sonraki güne atabilmek ve küçük zaferlerin tadını çıkarabilmek gerek. Başarılı olanlar, gözlerine pembe gözlükleri takmadan, eğrisiyle ve doğrusuyla bir günü değerlendirebilenlerdir.

8- İlerlemelerinin kaydını meblağlar.

Başarılı bir hayli insanın günlük tuttuğunu duymuşsunuzdur. İlerlemenin tek günde olmayacağını bildikleri gibi, bir hayli küçük başarının art arda dizilmesinin kaydına yeri geldiğinde tekrar göz atabilmek paha biçilmezdir. Bu maddenin güzel bir sürprizi olarak; Haruki Murakami’nin edebiyatçı kimliğiyle koşu günlüklerinin kayıtlarını tuttuğu “Koşmasaydım Yazamazdım” kitabını tavsiye edelim.

 9- Başarılarını kendileri yaratırlar.

Başarılı insanlar, alaka duydukları konularda çalışma özgürlüğüne sahip olanlardır. Özgürlüğün en iyi arkadaşıysa sorumluluktur. Doğru bir mesuliyet duygusuyla hareket eden her başarılı insan, talih rüzgarları ondan yana esmediğinde bile başarılı kalmasını bilecektir. Böyle olunca istikrarlı bir yolda ilerlemek de zor olmasa gerek.

 10- Ayrıntılı bir tasarı olmazsa olmazlarıdır.

Dahiler bile plansız olduklarında başarılı olabileceklerini düşünmezler. Bir roman yazmak, bir konçerto bestelemek — hiçbiri tek bir günün işi değildir. Kağıda geçsin veya dehasının zihninde olup bitsin, tüm başarılar ancak planla varolabilirler.

11- Hiçbir zaman ertelemezler veyahut uydurma sebep üretmezler.

Ertelemek göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleştirebileceğimiz bir eylem. Zor olanıysa ertelemeden ve bahane üretmeden iştahla önümüzdeki işe devam etmek. Başarılı insanlar kendilerini ödüllendirme mekanizmalarını çözmüş insanlar olarak, ertelemenin günden güne bulaşan bir hastalık olduğunu bilirler. Bahane ve ertelemeleri hayatlarına seyrek dahil ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here