Başarılı olmak için altın kurallar

0
179

En başarılı insanların büyük bir bölümü çok sefer başarısızlığa uğramış ve yol süresince başına gelenlerden dersler çıkarmıştır. Bu derslerden belki de en ehemmiyetlisi para kazanmak için asıl yapmamız gerekenin parayı değil başarıyı kovalamak olduğudur. Başarıyı yakalayan 8 kişinin para konusunda tavsiyelerine bir bakalım.

1) Başarı için İhtiraslı olun.

Çoğu kişi için sevdikleri şeyden para kazanabilmek hayattaki en zorlayıcı görevlerden biridir. Tanınmış kişi iş adamı Warren Buffet, başarılı yatırım yapmasını ve mükemmel fırsatlar yakalamasını sağlayan mottoyu şöyle izah ediyor;

“Hemen hemen her şeyde başarılı olmak onlar için ihtiraslı olduğun mananına gelir. Şayet uygun bir zekaya ve yaptıkları iş için yoğun bir ihtirasa sahip birilerini görürsen bil ki, bu insanlar, bir sonraki tepenin üstü görünmese dahi yanlarında yürüyecek birilerini bulur ve hayallerini gerçekleştiririr.”

2)Başarı için Her şeyi yazın.

İş mıknatısı olarak tanımlayabileceğimiz Richard Branson bir hayli vaziyet için her türden listeler yaptığını söylüyor. Branson, büyük veyahut küçük diye bakmadan aklınıza gelen her fikri yazmanızı ve bunları izlemenizi öneriyor. Ona göre listeler finansal öncelikleri tertip etmek için harika bir yol.

“Hayatımı listeler yaparak geçirdim. Bunlar, aranacak kişiler listesinden tutun da fikirler listesine; kurulacak şirketler listesinden işleri halledebilecek kişiler listesine kadar çeşitlilik gösteriyor. Ayrı olarak bloguma yazacağım konular ile ilgili, göndereceğim tweetler hakkında ve gelecek tasarılarım ile ilgili da listelerim var.”

3) Başarı İçin Yalnızca kabiliyet veyahut baht işi değil.

Başarınızı doğru vakitte doğru yerde olmaya borçlu olduğunuzu düşünmek kolay bir yol gibi gelebilir. Fakat hiçbir muvaffakiyet çok çalışma olmadan gelmez. Hip-hop kültürünün ehemmiyetli isimlerinden olan Sean Combs bunu oldukça erken yaşta öğrenmiş.

4) Başarı İçin Hemen havalara girmeyin.

Başarının kötü bir öğretmen olduğunu düşünen Bill Gates, kaybedebileceğiniz gerçeğini asla unutmamanız gerektiğini düşünüyor.

“Başarı zeki insanların hiçbir zaman kaybetmeyeceklerini düşünmelerine yol açar. Durmayın. Öğrenmeyi bırakmayın. Geçmiş başarılar gelecekte başarılı olacağınızı garanti etmez. En zeki, en irtibatlı ve en kabiliyetli insanlar dahi kaybedebilir.”

5) Başarı İçin Kolay olmayacağını bilin.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, bir keresinde arkadaşının bir alıştırman koçu tutmasıyla fark ediyor şu gerçeği: İnsanlar hedeflerinin peşinden gitmenin ne kadar zor olacağını hafife alırlar.

“Koç daha ilk derste harika tavsiyeler verdi. Çoğu kişi şayet çok çalışırlarsa iki hafta içinde amuda kalkmada ustalaşacağını düşünüyor. Gerçek şu ki, bu, 6 ay boyuncu günlük pratik yapmayı gerektiren bir şey. Eğer iki haftada yapabileceğini düşünüyorsan, nihayetinde pes edeceksin.”

6) Başarı İçin Gençken öğrenmeye odaklanın, para kazanmaya değil.

Uzun vakitli düşünün! Teşebbüsçü, yazar Tim Ferriss asıl işin öğrenmek olduğuna inanıyor.

“Anlaşma imza atan kişilerle beraber veya onların altında çalışın ve birkaç yetenek edinin. Bilhassa de görüşme ve kodlama gibi maharetler edinmeye çalışın. Sık sık okul sonrasında hemen kazanç sağlamanın maharet edinmeden olduğu düşünülür. Üstün bir kabiliyet seti asıl iş garantisidir.”

7) Başarı İçin İnatçı olun.

Hayatın her hatıranda başarı için şansınızı artırmaya çalışın. SoulCycle kurucu ortağı Julie Rice bunu şöyle örneklendiriyor:

“Eğer biri sizden bir fincan kahve istediğinde süt ve şeker tercihini sormayı unuttuysanız, kendisine bir sade, bir şekerli, bir sütlü, bir tane de sütlü ve şekerli kahve götürmelisiniz. İstediğini aldıktan sonra diğer üç kahveyi geri götürmeniz gerekecek. Eğer bir şeyi bilmiyorsanız, işinizi bitirene kadar masanın başından kalkmayın. Devam etmek için azimli ve inatçı olmalısınız.”

8) Başarı İçin Bir tasarınız olsun.

Paranızı bahta bırakmayın. Onu nasıl yönetebileceğinizi öğrenin ve bir tasarı yapın. Anaparanızın büyüklüğü ve hedeflerinizin ne olduğu fark etmez. LearnVest.com’un kurucusu Alexa von Tobel işe bu yüzden başladığını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here