Depresyonla Savaşın!

0
412

Depresyonla Savaşmak İçin Esnek Düşünün

Yeni bir araştırmanın belirtisine göre sıhhatli duygu kontrolünün anahtarı esnek olmak. Çöküntü ve anksiyete düzeyi daha düşük olan insanlar, vaziyetin izah edebilir olup olmadığına göre kendi duygusal kontrol taktiklerini başarılı bir şekilde değiştirme eğilimindeler. Vaziyet değiştiğinde duygularınızı değiştirmeye çalışmaktansa; -duygularınız ne olursa olsun- duygularınızın bu farklığı motive etmesine müsaade etmek daha iyidir. Ancak vaziyet değiştirilemez ise duyguları değiştirmeye çalışmak daha iyidir.

Depresyonla Savaşmak İçin Parkta 30 Dakika

Haftada bir yalnızca 30 dakikalarını parkta geçiren insanların, parka gitmeyen insanlara göre ruh sıhhati çok daha iyi. Avustralya’da yapılan bir çalışma, haftalık park ziyaretlerinin bu arada düşük tansiyonla irtibatlı olduğunu buldu. Araştırmanın baş yazarı Dr. Danielle Shanahan, “Herkes her hafta yarım saatini mahalli parklarında geçirse çöküntü olayları yüzde yedi, yüksek tansiyon olayları yüzde on azalır.” diye konuştu. Bir başka araştırma ise ağaçlara bakmanın dahi kişilerin stres düzeylerini düşürmekte yeterli olduğunu buldu.

Depresyonla Savaşmak İçin Bağırsağınıza İyi Bakın

Depresyonda en çok göz ardı edilen etmenden biri beslenmedir. Akdeniz perhizi, vücudun ve beynin bilhassa ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlar. Ayrı olarak büyük depreyona karşı yardımcı olduğu bulunan omega-3 desteklerini dikkate alabilirsiniz. Yakın tarihte yapılan bir araştırma, probiyotiklerin insanlara geçmişi arkalarında bırakmalarına yardımcı olarak elemin çöküntüye dönüşmesine mani olduğunu buldu. Bunun sebebi muhtemelen, bağırsaktaki bakterilerin anksiyete ve çöküntü açısından ehemmiyetli bir rol oynamasıdır. Probiyotikler, bağırsaktaki bakterilerin balansta tutulmasına yardımcı olmak için çalışırlar.

Depresyonla Savaşmak İçin Müzik Terapisi

Yeni bir araştırmaya göre müzik terapisi davranış problemleri olan gençlerin depresyon belirtilerini azaltıyor. Müzik terapisi aynı vakitte, terapi yapılmadan uygulanan ananesel rehabilitasyona mukayese et benlik saygısını da arttırmaktadır.  Bulgular, bu alanda yapılan en büyük çalışmalardan birinde -251 çocuğun katıldığı ve çocukların yarına müzik terapisi uygulanan bir çalışmada- ele geçirilmiştir.

Depresyonla Savaşmak İçin Şifalı Nebatlarla Depresyonla Savaşın

Altın kök otu, son yapılan bir çalışmaya göre antidepresanlara tesirli bir alternatif olabilir. Muayenehane tecrübede çağdaş SSRI ile karşılaştırıldığında altın kök otunun antidepresanlara benzer tesirinin olduğu fakat daha az yan tesir bıraktığı bulunmuştur. Oral yolla alınan rhodiola rosea ekstratı, setraline (bir SSRI antidepresanı) karşı test2 edildi ve plasebo ile karşılaştırıldı. En büyük fark yan etkilerde yatıyordu. Depresyon için antidepresan kullananların %63’nün yan etki bildirmesine karşı altın kök otu kullananların sadece %30’u böyle bir bildirimde bulundu

 Depresyonla Savaşmak İçin Antidepresanların Etkisini Arttırın  

Şayet antidepresan kullanıyorsanız, ilaçların tesirini arttırdığı bulunan için bu dört natürel desteğe bir göz atın ve çöküntüyle savaşın.

  1. Omega 3 balık yağları
  2. SAMe (S-adenosylmethionine)
  3. Methylfolate (folik asidin biyoaktif formu)
  4. D vitamini

Çalışmanın ilk yazarı Dr. Jerome Sarris, omega-3 için bir başka güven reyi olduğunu söyledi. “İncelememizin en sağlam belirtisi, omega 3 balık yağının -antidepresanlarla beraber kullanıldığında- plaseboya göre istatiksel olarak manalı bir tesire sahip olmasıydı. Bir hayli çalışma omega 3 yağının genel beyin sıhhati ve ruh haline çok iyi geldiğini bulmuştu; ama bu, antidepresanlarla kombinasyon halinde kullanmaya çalışan çalışmaların ilk tahlilidir.”

Depresyonla Savaşmak İçin Sosyal Desteğinizi Arayın

Bu herkes için en ön ehemmiyetli etken olabilir. Yeni bir araştırma, sosyal desteğe sahip olmanın çöküntüden kurtulma bahtını dört kat arttırdığını buldu. Duygusal açıdan destekleyici ilişkiler büyük çöküntüsü başarılı bir şekilde yenmenin bir anahtarı. Ayrı olarak araştırmacılar büyük çöküntü tecrübesi yaşayan insanların %39’unun tamamiyle iyileştiğini keşfettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here