Gaziantep

0
516

Restorasyon çalışmalarından sonra turistik bir kimlik kazanan bu tek katlı ve beş kapılı yapıda 73 dükkan bulunmaktadır. Yöreye özgü baharat çeşitleri, hediyelik eşyalar, geleneksel el işçiliğinin en güzel örnekleri Zincirli Bedestende alıcılarını beklemektedir.

18. yüzyılın ilk çeyreğinde darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten, halk arasında “ Kara Basamak Bedesteni” olarak bilinir uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yaptığı için et hali olarak da adlandırılan tarihi yapı vakıflar bölge müdürlüğünün yaptırdığı restorasyon çalışmaları sonrasında 73 dükkan ile ticari faaliyete bulunmak isteyen özellikle baharatçı ve turistik eşya satıcılarına otantik bir ortam sunmaktadır.

Nerede ?

Adres: Şekeroğlu Mahallesi, Alaüddevle Sk. No:30, 27400 Şahinbey/Gaziantep

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Boyacı Mahallesinde bulunan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, ahşap kaplamalı dükkanları, taş döşeli sokakları, fonda bakırın işlenme sesinin çınladığı ambiyansıyla gezenlere çok farklı bir kesit sunulmaktadır. Burası hediyelik eşya almak için en doğru adrestir. Tarihi Kentler Birliğinin başarı ödülüne layık görülen çarşıda; özel tasarım bakır mutfak gereçleri ve süs eşyaları göz alıcı bir atmosferde meraklılarının yoğun ilgisini çekmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın hazırlamış olduğu “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi”kapsamında 8 sokak ve 280 dükkan restore edilmiştir. Kültür Yolu Projesi kapsamında yer alan çarşı Tarihi Kentler Birliği’nin “Başarı Ödülüne” layık görülmüştür. Çarşıya adını veren bakırcılık sanatı varlığını günümüzde de yoğun bir şekilde devam ettirmektedir.

Nerede ?

Adres: Boyacı Mahallesi, Eskici Çarşısı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep

ALMACI PAZARI

Gaziantep’in yöresel ve organik ürünleri denince akla ilk gelen yer tarihi Almacı Pazarı’dırGaziantep’te yetişen bütün ürünlerin bulunabildiği pazarda; çeşitli baharatlar, Gaziantep fıstığı, kuruluklar, salçalar, şire türleri, sucuk, pestil ve kuruyemiş çeşitleri bulunmaktadır.

Almacı pazarına geldiğinizde gözleriniz, yeşil, kırmızı elmaları arıyor. Elmasını satmak için bağıran pazarcıların bağrışmalarını duymak istiyorsunuz. “Amasya elması… sulu elma…misket elması…” beklentileriniz boşa çıkıyor.

Onun yerine tüm doğallığı ile sizi karşılayan Zahirecileri, Aktarları, Baharatçıları görüyorsunuz. Hacı Nasır Camii’nin çıkış kapısında Osmanlılardan kalma çarşıda bin bir doğal renk ve koku gözlerinizi kamaştırıyor.

Nerede ?

Adres: Değirmiçem Mh., Ali Fuat Cebesoy Bulv. Budak Mh. Çınar Apt. No:58, 27060 Şehitkamil/ Gaziantep

SANKO PARK AVM

Sanko Park AVM, toplam 127.000 m² inşaat alanı ve 56.000 m² kiralanabilir alanı ile bünyesinde her ihtiyaca yanıt verebilen 180 adet mağaza bulundurmaktadır. Sanko Park’ta, 10 ayrı salon ile hizmet veren Avşar Sinemaları’nın yanı sıra, bowling ve eğlence merkezi ile gençlere eğlenceli vakit geçirme imkanı sunulmaktadır.

Sanko Park Alışveriş Merkezinde yer alan “Sanko Sanat Galerisi” Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk özel sanat galerisi olma özelliği taşıyor. 2016 yılına kadar toplamda 300’den fazla sanatçı tarafından hazırlanan 185 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Nerede ?

Adres: Sarıgüllük Mahallesi, 25 Aralık Devlet Hst., 27060 Şehitkamil/Gaziantep 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here