Hafızayı güçlendirmenin yolları

0
172

Türkiye’de 300 bin Alzheimer hastası var. Uzmanlar bu sayının ilerleyen senelerde daha da artacağını belirtiyor. İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, iyi arkadaşlara sahip olmak Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor. İşte belleği güçlendirmenin yolları:

* Sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek belleğin yüzde 25 daha kuvvetli olmasına sebep oluyor.

* Aşırı derecede içki tüketiminden kaçının. Her gün aşırı derecede içki tüketimi beyin hücrelerinin daha hızlı can vermesine kapı aralıyor.

* Haftada iki-üç sefer balık tüketmeye özen gösterin.

* Sigarayı bırakın. Yapılan araştırmalara göre, tiryakilerin Alzheimer’a yakalanma rizikosu sigara içmeyenlere göre üç kat fazla.

* Stresin beyin hücrelerini etkilemesini engellemek için düzenli olarak soluk egzersizi yapın. Sıkıldığınızda doğru soluk almaya dikkat edin.

* Gün de 5 kilometre yürüyün. Yürüyüş yalnızca beyni değil kalbi de savunuyor. Kalp krizi geçirme rizikonunu yüzde 40 oranında azaltıyor.

* Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin.* Zekâ oyunları oynayın.

* Sevdiğiniz arkadaşlarınızla buluşun. Arkadaşlarla beraber zaman geçirmek, Alzheimer rizikonunu yüzde 38 oranında azaltıyor.

* Düzenli olarak B vitamini içeren brokoli tüketin.

Araştırmalara göre muz, içerdiği karbonhidrat sayesinde beyne daha hızlı glikoz erişmesini sağlayarak belleğiniz güçlenirdirirken, dikkat kaybınıda azaltmış oluyor. Çalışırken dahi 1 dakikanızı ayırarak günde bir tane muz ile dikkat kaybınızı önlemiş, belleğinizi güçlendirmiş olursunuz.

Sinir hücreleri arasındaki irtibatı sağlayan asetilkolin artışını sağlayan elma, alzhemir gelişimini azaltarak belleği destekler. Uzmanlar her öğünde 1 elma tüketilmesi gerekildiğini belirtiyor. Bellek probleminin yanında bir çok sıhhat problemine iyi gelen elma günlük tüketilmesi şart olan gıdaların başında geliyor.

Tüm gıdalar ve proteinler arasında en kaliteli besinlerden birisi yumurtadır. Protein, yağ, vitamin ve mineral gibi besin maddelerinin pek çoğunu içeren yumurta oldukça ehemmiyetli bir gıda kaynağıdır. Bilhassa çocukların ve gençlerin gelişim dönemlerinden tüketilmesi gereken ve büyük yarar sağlar ve her gün bir yumurtanın beyazını da kesinlikle yemesi gerektiği yetkililerce belirtilmiştir. Zihin açısı tesiri bulunan yumurtanın imtihan öncesi talebelere önerilen besinler arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here