Hayatta Mutlu Olmanın Sırları Nedir?

0
246

Hayatta Huzurlu Ve Mesut olmanın Yolları ?

Mutluluk hepimizin peşinde koştuğu, ayrıntılı yollarla erişmeye çalıştığı bir hal. Arada sırada peşinden koşarken yoruluyoruz bir takım vaziyetlerde küçücük anların içersinde bulup uzun zaman ona tutunabiliyoruz. Mutluluk rastgele bir tarife sığmayacak kadar derin, sadece anların amacıylae sığacak kadar yalındir. Her şey sevinç emeliyle bir kapı aralayabileceği gibi rastgele bir şey ondan uzaklaşmamızı da sağlayabilir. Peki ya mutluluğu bu kadar pamuk ipliğine bağlı tutan nedir, mesut olmanın sırrı var mı? Neden bir anda var olup hemen peşinden sürdürülebilir bir hal değildir?

Mesut olmanın Sırrı Nedir?

Mutluluk ile aramızdaki uzaklığı belirleyen en önemli etmen mutluluğu dışarıda, başkalarında, nesnelerde … aramaktır. İnsanlar iyiliğin ve güzelliğin kaynağının kendisi olduğunu unuttukça mutlu, huzurlu olmak emeliyle bütün alakasını dışarıya verir.

evrensel yasalar gereği kendinde var olduğunu unuttuğun ve dışarıda aradığın hiçbir şey sana gelmeyecektir. Yasayı pozitif vaziyeti ile okursak; kendinde var olduğuna inandığın her şey seninledir, yaşaman emeliyle hazırdır.

İnsanlar mesut olmanın tanımında fazlalıkla sevdiklerini ve hayal ettikleri nesne ve halleri kullanırlar. “Çocuklarım iyi olursa mesut olurum” “Bir sevgilim olursa mesut olurum” “İstediğim hanesi / arabayı alırsam mesut olurum” “Zengin olursam mesut olurum” gibi tümceleri bolca duyarsınız. Oysa evrensel yasalar “Sen içersindeki mutluluğu uyandırıp yaşamaya başladıkça dilediğin her şey sana gelir” demektedir.

Mutluluğu dış koşullara bağladıkça aramızdaki uzaklık artar. Asalında mutluluğun derin yöntemleri yoktur. Mutluluk, mesut olmak gerektiğince basitdır. Yalnızca olduğumuz gibi olmaya, kendi içimizdeki hislerı dışarıdan özgürleştirmeye gereksinimiz var.

Mutluluk İçin Kendinizden Uzaklaşmayın

Kendimizi uzaklaştıkça sevinçtan uzaklaşırız. Neyin bizi mutlu edeceği verisini iyi analiz etmek doğru yolu bulmakta yardımcı olacaktır. Belki vakit içersinde mutluluğu yaşayarak değil de beklentileri karşılamak emeliyle alana koymuş olabiliriz.

Eşinle Mesut olmanın Sırrı

Sözgelimi, ailenin aldığı kıyafeti sevmediğin vaziyette üzülmesinler diye sevmiş gibi yaptın. Veyahut arkadaşlarınla hiç hoşlanmadığın mekanlarda zaman geçirdin ve onlar seni dışlamasın diye mutluymuş gibi davrandın. Bu ve aynısı çoğu hadise hepimizin başına geldi. Arada sırada biz rol yaptık, bir takım vaziyetlerde bize rol yaptılar. Ehemmiyetli olan bu gibi tavırların kişiliğin bir parçası vaziyetine dönüşüp dönüşmediğini iyi çözümlemek gerekliliğidir. Düşünelim, neyin mutluluğu en kolay ve yalın şekilde içersinde yükselttiğini.

Mutluluk özden gelen, kolayca alana çıkan bir duygudur. İçten gelen hisler kalp ve ruh ile bağlıdır. Onların kendilerini sevinçla dile getirmek emeliyle kendi olmalarına gereksinim vardır. Hayatın her hatıra mutluluğu hak eder. Var olduğumuz her an biz de mutluluğu hak ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here