Kadın Ve Erkek Beyni Arasında ki Farklar

0
226

Yeni bir araştırma, kadın ve erkekler arasındaki farkların ilk defa, sahip oldukları ‘değişik beyin yapıları ve beyindeki sinir bağlantılarıyla’ açıklanabileceğini ortaya koydu.

Independent gazetesinin baş sayfasına taşıdığı araştırma, tipik bir erkek beynindeki sinir irtibatlarının, beynin aynı lobundaki ön ve arka tarafları arasında kurulduğunu, tipik bir kadın beyninde ise, sinir irtibatlarının daha ziyade sağ ve sol loblar arasında, bir taraftan diğer tarafa doğru dizildiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, beyindeki sinirlerin bağlarındaki fiziksel farklar, erkeklerde yüzde çıkan tüyler, kadınlar da ise göğüslerin büyümesi olarak görülen ikincil cinsiyet karakteristiklerin oluştuğu ergenlik döneminde ortaya çıkıyor.

Bilim insanları, iki cinsiyetin beyinlerindeki fiziksel farkların, ‘erkeklerin, haritada istikamet bulmak ve adale kontrolü gibi konumsal alanlarda neden kadınlardan daha iyi olduğunun; kadınların ise, neden bellek ve önsezi gibi sözel alanlarda erkeklerden daha iyi olduğunun’ anlaşılabilmesinde ehemmiyetli rol oynayacağını söylüyor.

Yaşları 8 ila 22 farklılık gösteren, 521’i kadın, 428’i erkek toplam 949 kişi üzerinde yapılan araştırma, önceden ‘psikolojik deneylerle’ izah edebilen kadın ve erkekler arasındaki zihni farkların ilk kez fiziksel özelliklerdeki farklıklarla izah edebilmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here