Manipülasyon Nedir ? Manipülasyon Teknikleri

0
196

Manipülasyon kelimesini sık sık duyuyoruz. Bazen manipüle etmek olarak bazense manipülasyon olarak. Peki manipülasyon nedir? Manipülasyon hangi anlamlara gelir? İşte manipülasyonla ilgili bilmeniz gerekenler…


Negatif Manipülasyon Yolları

Neden negatif bu yollar derseniz, dediğim gibi tamamen şahsi yargıdır ve kişisel olarak bu metotların etiğe daha çok ters olduğunu düşünüyorum. Daha çok dedim zira, bu tekniklerin bir etiğe sığdıramazsınız benim gözümde, tabii gene şahsi fikir

Özgüven Eksikliği

Karşınızdaki insanın, karşısındakinin kendini zayıf hissettiği bir istikametiyle alakalı endirekt olarak dalga geçer. Bunun bilgisini ya kendi gözlemleriyle veyahut duyumlarıyla öğrenir. Hedef kişi, eksik özelliğini kapatabilmek için savunma pozisyonuna geçer; kendini kanıtlamaya ya da kendisini sevdirmeye çalışır. Kendini ispat etmeye çalışan insan da tabii olarak, dışardan gelen önermelere daha açık ve savunmasız hale gelir.

Tek Çare Benim

Bu tekniğin temelinde mesele yaratmak yatıyor, bir insana emeliniz doğrultusunda bir sanal sorun yaratırsınız ve çözümün siz olduğuna karşınızdakini inandırırsınız. Bu strateji kitlesel olarak uygulanmaktadır çoğunlukla başka bir deyişle; hükümetler, reklam şirketleri, medya kuruluşları daha çok kullanır. Kişide ektiğiniz tohum serilip,serpilmeye başlar ve insan kafasında bu meselesi büyütür de büyütür ve çare olarak size gelir.

Yoksun Bırakmak

Bunu aslında hepimiz biliyoruz, tehditle karışık cezalandırmaktır. Çoğunlukla itaat oluşturmak işin kullanılır. Çocuğunun harçlığını kısıtlayan baba, çocuğu konukluğa götürmeyen anne veyahut Amerikan Filmlerinde gördüğümüz “hemen odana çıkıyorsun genç adam/bayan” repliği klasik örnektir.

Korkut ve Deşarj ol

Temel olarak korkan ve deşarj olan insan, daha hassas bir vaziyete gelir psikolojik olarak. Hedef kişi bir şok geçirdikten sonra, idrak etme ve yargılama özellikleri zayıflayacağı için zayıftır ve itaat etme ihtimali daha fazladır. Ve düşünebileceğiniz üzere bu korku kolay bir arkadan fırlayıp ! deme vaziyeti değil, tramva yaratmaya kadar gidecek bir korku öğesinden bahsediyorum.

Tasarılı – Sistematik Yönlendirme

Bu gerçek manada profesyönel bir işlemdir. Ve dallı budaklı bir işlemdi. Kısaca özetlemem gerekirse; Her insanın kişiliklerinin değişik istikametleri vardır; talebe, evlat, arkadaş, sevgili, müslüman, Türk gibi… Ve bütün bu istikametlerini tatmin etme isteği vardır, işte bu amaçla manipülatör hedef kişiye değişik görevler vererek ve hedefin bu rol için yaratıldığını vurgulayarak, hedef ferdi tam manasıyla kuklasına dönüştürebilir.

Pozitif Yönlendirme Metotları

Vücut Dili

Vücut dili dediğimiz olay aslında yalnızca eğitimi alınarak kontrol edilebilecek bir davranış, farkında olmadan zati bu davranışı günlük yaşantımızda uyguluyoruz. Sevmediğimiz bir kişiyi gördüğümüzde omuzlarımızı dikleştirmemiz, elini daha yukardan sıkmamız ve elimizi uzatabildiğimiz kadar uzatmamız buna örnek verilebilir. Bu davranış neticesi, karşımızdaki insanın sizi onaylar bir hâle gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Daha Fazlasını İstemek

Bu tekniği önceden ki İkna Teknikleri yazımda anlatmıştım Face In The Door taktiğinin karşılığı oluyor, şöyle ki: Manipülatör sizden ufak bir ricada bulunuyor, yerine getirdiğiniz takdirde daha büyük bir ricada bulunuyor, siz de başladığı işi yarım bırakan biri olarak görünmemek için önerisi kabul etmek vaziyetinde kalıyorsunuz. Örnek olarak: “Eğitim gönüllüleri hesabına çalışıyorum, bize 10 Lira yardımda bulunmak ister misiniz?” der gönüllü ve siz bu fiyatı mantıklı olarak değerlendirip bu meblayı öderseniz, karşıdan şu tümce gelir “Bu fiyatı her ay bize vermek bağışlamak ister misiniz?” suali gelir.

Bağlaşık Duruşu

Bu taktiğimizde de sinsi davranıyoruz, öncelikle arkadaş oluruz ve hedefimizi onaylar, destekleriz. Ondan sonra da kararlarında bize müracaat etmeye başlar ve sizin de fikir aşılama vaktiniz başlar. Ya da bir grubun öncününe yakın olursunuz, ve grubun öncününü siz kontrol ederseniz endirekt yoldan grubu yönetmeye başlarsınız. Ha sonra kazıklar mısınız ben bilmem.

Suyuna Gitmek

Şayet bağlaşık olmak işinize yaramazsa ve bir yerlerde yanlış bir şey yaptıysanız bu strateji tam size göre. Giderek karşınızdakinin siniri geçecek ve sizin bir tehdit unsuru olmadığınızı anlayacaktır. Aitiz normale döndükten sonra yukarıdaki stratejileri tekrar tecrübe edebilirsiniz.

Beğendiniz mi ? Psikoloji Nedir‘i Okumak İster misiniz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here