Psikoloji Nedir ? Psikolojinin Tanımı

0
188

Psikoloji Nedir ? Psikolojinin Tanımı

Psikoloji, davranışları ve zihni süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Aslında insanın yaptığı her şey bu tanımın içine girebilir. Davranış kişinin yaptığı ve rastgele bir yolla ölçülebilen her şeydir.
Zihni süreçler ise düşünme, anımsama,hissetme gibi içsel olgulara işaret eder. Başka bir deyişle psikologlar konuşmak veya hareket etmek gibi yalnızca gözle görülebilir davranışları değil; duygu, algı, düşler, motivasyon, davranış gibi soyut fakat endirekt olarak ölçülebilen davranışları da çalışmaktadır. Davranışlar ve zihni süreçler yalnızca göz kırpmak kadar kolay veya en zor matematik problemlerini çözmek kadar karmaşık olabilir. Dolayısıyla insanların yaptıkları, düşündükleri, hissettikleri hem de bedensel işlevlerini sürdürmelerini sağlayan biyolojik aktiviteler dahi psikoloji biliminin çalışma alanı içine girmektedir.

İnsan davranışlarını sadece psikologlar anlamaya çalışmaz. Günlük hayatta hepimiz başkalarının (hatta kendimizin) neyi neden, nasıl yaptığını, duygular, düşünceler ve davranışlar arasındaki ilişkileri anlamaya çalışırız. Feylesoflar, sanatçılar, edebiyatçılar tarih süresince psikologların sorduğu suallere benzer sualler sormuşlardır. Ancak psikoloji bir bilimdir ve bu suallerin yanıtlarını aramada sistematik, objektif ve ampirik verilere dayalı ilmi yollar kullanır.

Böylelikle öznel, sezgisel veya rastgele değil; nesnel, doğrulanabilir ve genellenebilir yanıtlar üretir. Psikologlar, insanların davranış ve zihinsel süreçlerini sadece tasvir etmeye değil, ayrı olarak yordamaya (düşünmeye) ve izaha da çalışırlar. Hem de bu ilmi çalışmaların nihayetinde ele geçirilen bilgiler kişilerin ve sosyal grupların meselelerini gidermede, yeni davranışları edinmelerini sağlamakta, problemli gördükleri davranışlardan kurtulmalarına yardım etmekte, kısaca daha iyi bir hayat yaşamalarını sağlamada da kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here