Yönlendirilmiş Evrim Nedir ?

0
485

Önemli Çalışmaları Olan bilim insanları proteinler üzerinde olan çalışmaları sayesinde ödüle layık görüldü Caltech Üniversitesi’nden Frances Arnold ve George P. Smith ile Cambrigde Üniversitesi’nden Gregory Winter.

Ödülü kazanan üç bilim insanı da güdümlü (yönlendirilmiş) evrim ismindeki yolla protein üretmeyi muvaffak olmuştu. Frances Arnold, bu arada tarihte Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen 5. kadın. Bu yılki ödül, biyoloji ile kimyanın bir takım alanları arasındaki hudutları ortadan kaldıran bilimler arası evrim çalışmalarına verildi.

Arnold, evrimin işlemesini sağlayan mekanizmalardan “natürel seçilim“i taklit ederek belli görevler için enzim geliştiren ilk araştırmacıydı. Bu metot, protein enzimi imalatında artık rutin olarak kullanılıyor. George Smith ve Sir Gregory Winter ise bağışıklık sistemindeki zarar veren bakteri ve virüsleri tesirsiz hale getiren yeni antikorları evrimleştirmek için bakteriyofaj‘ları (bakterileri enfekte eden virüsler) kullandı. Faj göstergesi ismini verdikleri bu metot, çeşitli hastalıklara karşı savaşırken bu arada metastatik kanseri de rehabilitasyon edebilen antikorları üretmede kullanılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here